1)
c = md*100/ms
md1 = 200*25/100 = 50 g sare
md2 = 250*50/100 = 125 g sare
md3 = md1+md2 = 50+125 = 175 g sare
ms3 = ms1+ms2+ m apă = 200+250+50 = 500 g soluție
c3 = 175*100/500 = 35%
2)
c = md*100/ms
md1 = 200*20/100 = 40 g
md2 = md1 = 40g
c2 = md2*100/ms2
ms2 = 40/15 * 100 = 266,66 g soluție
ms2 = ms1 + m apă
m apă = 266,66-200 = 66,66 g apă adăugată