👤

Determinaţi masa de gaz de apă rezultată prin trecerea unui curent de vapori de apă peste 480 Kg carbon(C) cu 25% impurităţi! Ajutor, urgent!
Mulţumesc!


Răspuns :

C + H2O = CO + H2
puritatea = 100-impuritatea = 100-25 = 75%
m pură = m impură*puritatea/100 = 75*480/100 = 360 kg C
M C = 12 g/mol
M CO = 28 g/mol
M H2 = 2 g/mol
12 g C...........28 g CO........2 g H2
360 kg C................x................y
x = 840 kg CO
y = 60 kg H2
m gaz de apă = m CO + m H2 = 840+60 = 900 kg 
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari