Masa molara a Mg= 24g/mol => prin regula de 3 simpla 1mol......24g xmoli....4.8g => x=4.8/24 = 0.2moli Folosind numarul lui Avogadro 1mol.....6.022*10^23 atomi 0.2 moli... x atomi x= 0.2*6.022*10^23 1.2044*10^23 atomi de Mg in 4.8g(0.2moli)
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!