Răspuns :
ms1= 1500g
ms2= 1500g-1200g=300g
masa de substanta dizolvata, md, este aceeasi in ambele solutii
c1= mdx100/1500
c2= mdx100/300
c1/c2= 1/5---> c1=c2/5
daca stii c2, poti afla c1 !!!
ms2= 1500g-1200g=300g
masa de substanta dizolvata, md, este aceeasi in ambele solutii
c1= mdx100/1500
c2= mdx100/300
c1/c2= 1/5---> c1=c2/5
daca stii c2, poti afla c1 !!!
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!