md/ms=c/100 inlocuim => md/260 = 20/100 => md =52g 1mol BaCl2=137+71=208g 1mol BaSO4=233g => masa de BaSO4 din problema este x = 52*233/208 =58,25g BaSO4
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!