Pentru a rezolva problema, trebuie sa stim densitatea
cautam in tabel si gasim ca densitatea aurului = 19,3 g/cm³ = 19 300 kg/m³
densitatea = masa / volum
rezulta ca masa = densitatea x volum
volumul unui cub = latura x latura x latura = 2 cm x 2 cm x 2 cm = 8 cm³
masa = 19,3 g/cm³ x 8 cm³ = 154,4 grame