Pe o suprafața orizontala se reazema cu frecare un corp având masa m=20 kg. Corpul este împins cu forța F=60 N care face unghiul a (sin a=0,6) cu orizontalul ca in figura. Dacă deplasarea corpului pe orizontala se face uniform, care este valoarea coeficientului de frecare?
