C6H5NH2 + NaNO2 + HCl = C6H5-N≡N]Cl + H2O + NaOH c = md*100/ms md = 138*10/100 = 13,8 g NaNO2 M anilină = 93 g/mol M NaNO2 = 69 g/mol 93 g anilină.............69 g azotit x................................13,8 g azotit x = 18,6 g anilină
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!