👤

500 de grame solutie de concentratie 12% se mai adauga 30 grame de substanta

Răspuns :

c = md*100/ms
md1 = 500*12/100 = 60 g
md2 = md1 + 30 = 60+30 = 90 g
ms2 = ms1+30 = 500+30 = 530 g
c2 = 90*100/530 = 16,98%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari