Răspuns :
a).In 18 g...2 g H... 16 g O
In 100 g...x........y
x=(100*2)/18=11,11%H
y=(100*16)/18=88,88%O
b).In 44g ....12 g C....32 g O
In 100 g....x..........y
x=(100*12)/44=27,27%C
y=(100*32)/44=72,72% O
In 100 g...x........y
x=(100*2)/18=11,11%H
y=(100*16)/18=88,88%O
b).In 44g ....12 g C....32 g O
In 100 g....x..........y
x=(100*12)/44=27,27%C
y=(100*32)/44=72,72% O
H2O - apă
M H2O = 2*1+16 = 18 g/mol
%O = mO/m H2O * 100 = 16/18 * 100 = 88,88%
CO2 - dioxid de carbon
M CO2 = 12+2*16 = 44 g/mol
%O = mO/m CO2 * 100 = 2*16/44 * 100 = 72.72%
M H2O = 2*1+16 = 18 g/mol
%O = mO/m H2O * 100 = 16/18 * 100 = 88,88%
CO2 - dioxid de carbon
M CO2 = 12+2*16 = 44 g/mol
%O = mO/m CO2 * 100 = 2*16/44 * 100 = 72.72%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!