c = md*100/ms md1 = 2*35/100 = 0,7 kg sare md2 = 5*15/100 = 0,75 kg sare md3 = md1+md2 = 0,7+0,75 = 1,45 kg sare ms3 = ms1+ms2+m apă = 2+3+5 = 10 kg soluție c3 = md3*100/ms3 = 1,45*100/10 = 14,5%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!