👤

Ce cantitate de soluție de concentrația 12 % se obtine prin dizolvarea a 80g. zahar in apă?

Răspuns :

12
----  * x = 80 
100
 
x=masa sol
mai sus am scris concentratia, pe care am inmultit-o cu x pt a ne da dizovatul (asta este regula). de aici aflam cantitate sol.
          12                 100               100             100
80 :   ----- = 80 *  -----  = 40 *  ------ = 20 * ------ = 2000:3=666,66  
           100           12                6                  3
 (era perioada 6, dar pt ca e chimie se trec doar primee 2 zec).
deci masa sol este 666,66
Sper ca te-am ajutat
c = md/ms * 100
c = 12%
md = 80 g zahăr
ms = md*100/c = 80/12 * 100 = 666,66 g soluție zahăr 12%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari