Aluminiul reacționează cu Clorul conform reacției 2Al+3CL2-2AlCl3. Calculați masa de aluminiu și Volumul de Clor necesare pt obținerea a 534 grame de AlCL3. răspundeți va rog... E URGENT
M Al = 27 g/mol M AlCl3 = 133,5 g/mol V c.n. = 22,4 l 2*27 g Al..........3*22,4 l Cl2...........2*133,5 g AlCl3 x............................y..........................534 g AlCl3 x = 108 g Al y = 134,4 l Cl2
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!