H2O2 = H2O + 1/2 O2 V cn = 22,4 l M H2O2 = 34 g/mol 34 g H2O2........1/2 * 22,4 l O2 x...........................89,6 l O2 x = 272 g H2O2 c = m H2O2/m perhidrol * 100 m perhidrol = 272/30 * 100 = 906,666 g perhidrol
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!