In primul rand, ecuatia de mai sus este gresita.Aceasta are formula 2Fe+3Cl2->2FeCl3. 10 moli de clor se combina cu fier.Aflati masa de substanta rezultata. 2Fe+3Cl2->2FeCl3 nFeCl3=(2x10):3 nFeCl3=6,66 moli. m=nxM m=6,66x162,5 m=1082,25g FeCl3
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!