densitatea = m/V Densitatea apei este 1 g/ml m apă = 1*30 = 30 g apă ms = md + m apă = md + 30 c = md*100/ms 14 = 100md/(md+30) 100md = 14md + 420 86md = 420 md = 4,88 g zahăr
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!