👤

4 kg de rosii si 6 kg de ardei costa 36 lei.Atunci 20 kg de rosii si 30 kg de ardei costa


Răspuns :

4+6=10 kg legume
36÷10=3.6 lei per kg legume
(20+30)×3,6=180 lei