Datele :
Vitez=3m/s
Ff(forta de frecare )=5N
Distanta =0.3 km
g (atractia gravitationala ,fara ea nu imi iesa problema )=10N/Kg
Formule
T =d/v
G =m *g
Coeficient de frecare (se citeste miu si arata ca un u cu picior )=Ff /normala la suprafata de contact
N = G (pt. Plan orizontal )
Ff =forta de tractiune (daca corpul se deplaseaza rectiliniu si uniform )
Calcule
T =0.3 km *s/3m = 300m.s/m = 300 sec.
G = 20 kg *10 N/Kg = 200N
N(normala la suprafata de contact )=200 N
Ff=200 *1/4 =50
Coeficient de frecare = 50 N :200 N
=0,25 N
F de tractiune = 50 N
Sper ca te am ajutat si ca am rezolvat corect