Răspuns :
2 solutia finala cantareste = 400+250+450=1100 g
250 g sol 20% : %C =(md/ms)x100 , md=(%C x ms)/100=50 g
450 g sol 40% : md=(%C x ms)/100=180 g
md final=50+180=230 g
concentratia finala %C =(md/ms)x100 = 230/1100 x 100= 20,90 %
250 g sol 20% : %C =(md/ms)x100 , md=(%C x ms)/100=50 g
450 g sol 40% : md=(%C x ms)/100=180 g
md final=50+180=230 g
concentratia finala %C =(md/ms)x100 = 230/1100 x 100= 20,90 %
C1=md1•100/ms1 md1=c1×ms1/100=20•250/100=50g. C2=md2•100/ms2. md2=c2•ms2/100=40•450/100=180g. mdf=md1+md2=50+180=230g. msf=ms1+ms2+m apă=250+450+400=1100. cf=mdf•100/msf=230•100/1100=230/11=20,90%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!