Răspuns :
c = md*100/ms
md = 40*13/100 = 5,2 kg dizolvat
ms = md + m apă
m apă = 40 - 5,2 = 34,8 kg apă
md = 40*13/100 = 5,2 kg dizolvat
ms = md + m apă
m apă = 40 - 5,2 = 34,8 kg apă
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!