Răspuns :
C6H5-OH + NaOH = C6H5-ONa + H2O
M fenol = 94 g/mol
M NaOH= 40 g/mol
94 g fenol...........40 g NaOH
4,7 g fenol.............x
x = 2 g NaOH
c = md*100/ms
md = 10*30/100 = 3 g NaOH se găsesc în soluție și doar două grame reacționează
m exces = 3-2 = 1 g NaOH
NaOH + HCl = NaCl + H2O
M HCl = 36,5 g/mol
40 g NaOH......36,5 g HCl
1 g NaOH...............x
x = 0,9125 g HCl
n = m/M = 0,9125/36,5 = 0,025 moli HCl
cM = n/V
V = 0,025/0,4 = 0,0625 l = 62,5 ml sol. HCl 0,4M
M fenol = 94 g/mol
M NaOH= 40 g/mol
94 g fenol...........40 g NaOH
4,7 g fenol.............x
x = 2 g NaOH
c = md*100/ms
md = 10*30/100 = 3 g NaOH se găsesc în soluție și doar două grame reacționează
m exces = 3-2 = 1 g NaOH
NaOH + HCl = NaCl + H2O
M HCl = 36,5 g/mol
40 g NaOH......36,5 g HCl
1 g NaOH...............x
x = 0,9125 g HCl
n = m/M = 0,9125/36,5 = 0,025 moli HCl
cM = n/V
V = 0,025/0,4 = 0,0625 l = 62,5 ml sol. HCl 0,4M
C6H5-OH + NaOH ⇒ C6H5-ONa + H2O
n fenol = 4,7/94 = 0,05 moli
nNaOH = 10·0,3/40 = 0,075 moli
reactioneaza : 0,05 moli fenol (total) + 0,05 moli NaOH
⇒ nNaOH exces = 0,075 - 0,05 = 0,025 moli
NaOH + HCl ⇒ NaCl+H2O
nHCl = 0,025moli Vs = 0,025/0,4 = 0,0625 l = 62,5 ml
n fenol = 4,7/94 = 0,05 moli
nNaOH = 10·0,3/40 = 0,075 moli
reactioneaza : 0,05 moli fenol (total) + 0,05 moli NaOH
⇒ nNaOH exces = 0,075 - 0,05 = 0,025 moli
NaOH + HCl ⇒ NaCl+H2O
nHCl = 0,025moli Vs = 0,025/0,4 = 0,0625 l = 62,5 ml
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!