Într-un vas de fier cu masa de 5 kg s-a turnat o cantitate de apă cu masa de 10kg. Ce cantitate de căldură trebuie transmisă vasului cu apă pentru a schimba temperatura de la 20°C la 80°C?
se dă: | c(apei)=4185 j/kg Q=4185 j/kg×15 kg×60°C=3766500 j m1=5 kg | Q=cmΔt m2=10 kg | Δt=t2-t1 Δt=60 °C Rs: Q=3.766,500 kj t1=20 °C | m=m1+m2 t2=80 °C | m=15 kg ______ | Q=? |
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!