Răspuns :
7 kg cirese............ 28 lei
5kg cirese ............ x
____________________
x=5kg x28 lei / 7kg = 20 lei
5kg cirese + 8 kg piersici = 60 lei
5kg cirese= 20 lei => 8 kg piersici = 40 lei
8 kg piersici ............... 40 lei
15 kg piersici.................. x
________________________
x= 15kg x 40 lei / 8 kg = 75 lei
sper ca te-am ajutat!!!
5kg cirese ............ x
____________________
x=5kg x28 lei / 7kg = 20 lei
5kg cirese + 8 kg piersici = 60 lei
5kg cirese= 20 lei => 8 kg piersici = 40 lei
8 kg piersici ............... 40 lei
15 kg piersici.................. x
________________________
x= 15kg x 40 lei / 8 kg = 75 lei
sper ca te-am ajutat!!!
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!