Răspuns :
CH3-COOH + HO-CH2-CH3 = CH3-CO-O-CH2-CH3 + H2O
Acetat de etil
M acid acetic = 60 g/mol
M etanol = 46 g/mol
n = m/M
m etanol = 46*3,5 = 161 g etanol
m acid = 1,781*60 = 103,08 g acid acetic
I 1,781 moli 3,5 moli - -
C x x - -
E 1,781-x 3,5-x x x
x = 1,5 moli ester format
n etanol = 3,5-x = 2 moli
n acid = 1,781-1,5 = 0,281 moli
K = ([H2O]*[ester])/([acid]*[alcool]) = (1,5/V*1,5/V)/(2/V*0,281/V) = 4
K = 4
Acetat de etil
M acid acetic = 60 g/mol
M etanol = 46 g/mol
n = m/M
m etanol = 46*3,5 = 161 g etanol
m acid = 1,781*60 = 103,08 g acid acetic
I 1,781 moli 3,5 moli - -
C x x - -
E 1,781-x 3,5-x x x
x = 1,5 moli ester format
n etanol = 3,5-x = 2 moli
n acid = 1,781-1,5 = 0,281 moli
K = ([H2O]*[ester])/([acid]*[alcool]) = (1,5/V*1,5/V)/(2/V*0,281/V) = 4
K = 4
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!