👤

ce concentratie procentuala se obtine prin amestecarea a 300 g saramura de concentratie 10% cu 400 g saramura de concentratie 20% si cu 100 g apa distilata ?

Răspuns :

ms1=300400g
c1=10%----> md1= c1xms1/100= 30g

ms2= 400g
c2=20%----> md2= 80g

c3= md3x100/ms3   unde   md3= md1+md2= 110g
                                            ms3=ms1+ms2+m,apa= 800g
c3= 110x100/800=.....................calculeaza  !!!!