👤

I.viteza undei este de 20cm/s. calculati lungimea de unda daca timp de 10 s particulele undei efectuiaza 5 oscilatii complete
II.Un pendul efectueaza timp de 30s un numar de 90 oscilatii. Cite oscilatii va efectua pendulul dat timp de 120s?


Răspuns :

1)
Cunosti viteza undei 
v=20cm/s
Cunosti timpul t=10s in care se executa n=5 oscilatii deci poti afla perioada de oscilatie
T=t/n=10/5=2s
Stii ca lungimea de unda reprezinta spatiul parcurs in timp de o perioada, deci poti scrie
∧=v*T=0,2*2=0,4m
2)
Stii ca pendulul face n=90 oscilatii in timpul t=30s . Poti afla timpul in care face o oscilatie adica T=t/n=30/90=1/3s.
Timpul in care va face N=120 oscilatii va fi
t=N*T=120*1/3=40s
Succes!
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari