👤

Într-o eprubeta se introduc 1,3 g Zn peste acesta se toarna o solutie de HCL= 36.5%

1.183g
s= ----------------
Cm3 (patrati)

1) Calculati numarul de moli de atomi de zinc.
2) Numarul de moli si masa de sare rezultata din reactie.
3) Numarul de moli si volumul de gaz => din reactie.
4) Volumul solutiei de HCL astfel incat reactia sa fie totala.

Multumesc in avans!


Răspuns :

a)Zn + 2 HCl = ZnCl2 + H2
n = m/M
M Zn = 65 g/mol
n = 1,3/65 = 0,02 moli Zn
b)M ZnCl2 = 136 g/mol
65 g Zn.............136 g ZnCl2
1,3 g Zn..................x
x = 2,72 g ZnCl2
n = m/M = 2,72/136 = 0,02 moli ZnCl2
c)V c.n. = 22,4 l
65 g Zn............22,4 l H2
1,3 g Zn.................y
y = 0,448 l H2
n = V/22,4 = 0,448/22,4 = 0,02 moli H2
4) M HCl = 36,5 g/mol
65 g Zn...........2*36,5 g HCl
1,3 g Zn................z
z = 1,46 g HCl
c = md*100/ms
ms = 1,46*100/36,5 = 4 g soluție HCl
ro = ms/V
V = 4/1,183 = 3,381 ml soluție HCl 36,5%

Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari