Zn + 2 HCl = ZnCl2 + H2 M Zn = 65 g/mol M HCl = 1+35,5 = 36,5 g/mol 65 g Zn........2*36,5 g HCl 1,3 g Zn...............x x = 1,46 g HCl c = md*100/ms ms = md*100/c ms = 1,46*100/36,5 = 4 g soluție HCl 36,5%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!