1. În 320 grame apă se dizolvă 80 grame de piatră vânătă. Ce concentrație procentuala are soluția obținută?
2. Ce cantitate de apă este necesară pentru a prepara 300 grame soluție de concentrație 16 %?
DAU COROANA
1) c = md*100/ms ms = md + m apă = 80+320 = 400 g c = 80*100/400 = 20% 2) c = md*100/ms md = 300*16/100 = 48 g dizolvat ms = md + m apă m apă = 300 - 48 = 252 g apă
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!