C= md×100/ms md1 = ms1×C1/100=200×10/100=20g sare dizolvata Fie x masa de sare adaugata C2=md2×100/ms2 =) 25=(20+x)×100/(200+x) rezulta după calcule x=40 g sare adaugata
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!