Răspuns :
CaCO3 = CaO + CO2
Pierderea de masă se referă la cantitatea de CO2 formată, deoarece acesta este gaz
M CaCO3 = 100 g/mol
M CO2 = 44 g/mol
100 g CaCO3...........44 g CO2
20 g CaCO3..................x
x = 8,8 g CO2
Pierderea de masă se referă la cantitatea de CO2 formată, deoarece acesta este gaz
M CaCO3 = 100 g/mol
M CO2 = 44 g/mol
100 g CaCO3...........44 g CO2
20 g CaCO3..................x
x = 8,8 g CO2
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!