Răspuns :
1) c = md*100/ms
md = 20 g sodă
ms = md + m apă = 80+20 = 100 g soluție
c = 20*100/100 = 20%
Adăugăm 100 g apă
ms2 = 100+20 = 120 g soluție
md2 = md1 = 20 g sodă
c2 = 20*100/120 = 16,66%
Soluția se diluează
2) Folosești aceleași formule de mai sus
md = 400*80/100 = 320 g HCl
ms = md + m apă
m apă = 400-320 = 80 g apă
md2 = 320 + 10 = 330 g acid
ms2 = 400 + 10 = 410 g soluție acidă
c2 = 330/410* 100 = 80,48%
md = 20 g sodă
ms = md + m apă = 80+20 = 100 g soluție
c = 20*100/100 = 20%
Adăugăm 100 g apă
ms2 = 100+20 = 120 g soluție
md2 = md1 = 20 g sodă
c2 = 20*100/120 = 16,66%
Soluția se diluează
2) Folosești aceleași formule de mai sus
md = 400*80/100 = 320 g HCl
ms = md + m apă
m apă = 400-320 = 80 g apă
md2 = 320 + 10 = 330 g acid
ms2 = 400 + 10 = 410 g soluție acidă
c2 = 330/410* 100 = 80,48%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!