Răspuns :
c = md*100/ms
md = ms*c/100
md1 = 20*8/100 = 1,6 g sare
md2 = 40*10/100 = 4 g sare
md3 = md1+md2 = 1,6+4 = 5,6 g sare
ms3 = ms1 + ms2 = 20+40 = 60 g saramură
c3 = 5,6*100/60 = 9,33%
md = ms*c/100
md1 = 20*8/100 = 1,6 g sare
md2 = 40*10/100 = 4 g sare
md3 = md1+md2 = 1,6+4 = 5,6 g sare
ms3 = ms1 + ms2 = 20+40 = 60 g saramură
c3 = 5,6*100/60 = 9,33%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!