👤

O soluție cu masa de 50 de g are concentrația de 25%. După ce se evaporă o cantitate de apă, concentrația soluției devine 45%.
Dererminați cantitatea de apă evaporată.


Răspuns :

c = md*100/ms
md1 = 50*25/100 = 12,5 g
md2 = md2 = 12,5 g
ms2 = ms1-m apă = 50-x
45 = 12,5*100/(50-x)
1250 = 2250 - 45x
x = 22,22 g apă s-au evaporat