👤

4 moli de gaz ideal sunt supusi unei transformari izobare de ocupatie P/T=2R unde R=8,31 J/mol.K.Calculeaza volumul la care se desfasoara procesul.

Răspuns :

PV=Niu RT

[tex] V= \frac{Niu RT}{P} [/tex][tex] \frac{P}{T} =2R=\ \textgreater \ \frac{T}{P}= \frac{1}{2R} [/tex]

[tex]V= \frac{NiuRT}{P}= \frac{4R}{2R} =2 V=2 m^3[/tex]