👤

Ce masa de substanta dizolvata este necesara pentru prepararea unei solutii de concentratie 10%,stiind ca se consuma 22g apa?
DAU COROANAA!!!


Răspuns :

c/100=md/ms
Notez mass de subst necunoscuta cu x.
x=md
ms=md +mH2O
10/100=x/x+22
0.1x+2.2=x
0.9x=2.2
c = md*100/ms 
ms = md + m apă = md + 22
10 = md*100/(md+22)
100md = 10md + 220
90 md = 220
md = 2,44 g substanță dizolvată