Răspuns :
C=md×100:ms
Ms=md+mapa
Ms=20g+380g=400g
C=20×100:400(simplificam cu 100 pe 100 și 400
)
C=20:4
C=5%
Ms=md+mapa
Ms=20g+380g=400g
C=20×100:400(simplificam cu 100 pe 100 și 400
)
C=20:4
C=5%
c = md*100/ms
md = 20 g zahăr
ms = md + m apă = 20+380 = 400 g soluție
c = 20*100/400 = 5%
md = 20 g zahăr
ms = md + m apă = 20+380 = 400 g soluție
c = 20*100/400 = 5%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!