👤

constanta de viteză


Constanta De Viteză class=

Răspuns :

se utilizeaza ecuatia lui Arrhenius

k= A exp(-E/RT)   unde R= 8,31j/molxK
inlocuiesc datele si obtine 3 ecuatii
ec1>     3,5x10⁻⁴= Aexp(-E/ (8,31x298))
ec2        5,0x10⁻³= Aexp(-E/(8,31x338))
ec3            k3=       Aexp(-E/(8,31x323))

impart ec2 la ec1 pentru a elimina necunoscuta A si a afla necunoscuta E
---> E= 55420J/mol      
impart  ec2 la ec3 pentru a elimina necunoscuta A si, inlocuind E se afla k3.
aceasta constanta de viteza trebuie sa se situeze intre valorile date 
(calculele se fac cu logaritmi si antilogaritmi)
daca nu am gresit la calcule, k3= 6,60x10⁻⁴  s⁻¹



Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari