Răspuns :
260kg struguri+ caise=1320lei
1kg struguri =4 lei
1kg caise = 6 lei
260kg × 4 lei= 1040 lei struguri
1320 lei-1040 lei strugurii=280 lei (cat costa caisele)
280lei ÷ 6 lei/kg= 46,67 kg caise vandute
Deci s-au vândut 260kg struguri(din datele problemei) si 46.67kg caise
Sper sa-ti fie de folos
1kg struguri =4 lei
1kg caise = 6 lei
260kg × 4 lei= 1040 lei struguri
1320 lei-1040 lei strugurii=280 lei (cat costa caisele)
280lei ÷ 6 lei/kg= 46,67 kg caise vandute
Deci s-au vândut 260kg struguri(din datele problemei) si 46.67kg caise
Sper sa-ti fie de folos
260kg struguri+caise =1320
1kg strguri=4lei
1kg caise=6lei
260÷4=65
260÷6=45
65+45=110
260-110=150
1kg strguri=4lei
1kg caise=6lei
260÷4=65
260÷6=45
65+45=110
260-110=150
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!