👤

Pentru 260kg struguri si caise s-au incasat 1320lei. Daca un kg de struguri costa 4 lei si unul de caise 6 lei, cate kg de caise si cate de struguri au fost vandute?

Răspuns :

260kg struguri+ caise=1320lei
1kg struguri =4 lei
1kg caise = 6 lei
260kg × 4 lei= 1040 lei struguri
1320 lei-1040 lei strugurii=280 lei (cat costa caisele)
280lei ÷ 6 lei/kg= 46,67 kg caise vandute
Deci s-au vândut 260kg struguri(din datele problemei) si 46.67kg caise
Sper sa-ti fie de folos
260kg struguri+caise =1320
1kg strguri=4lei
1kg caise=6lei
260÷4=65
260÷6=45
65+45=110
260-110=150