ro = ms/V Considerăm V = 1 l ms = 1000*1,8 = 1800 g c% = md/ms * 100 md = 1800*98/100 = 1764 g acid cM = md/(M*V) = M H2SO4 = 98 g/mol cM = 1764/(98*1) = 18 M cN = x*cM = 2*18 = 36 M x - nr de H+ pe care îi cedează acidul = 2 fiind un acid bibazic
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!