Ecuatia uzuala a vitezei este:
v(t)=v0+a×t
Deoarece in problema:
v=12-t
Obtinem ca: v0=12m/s, iar a=-1m/s²
Ecuatia de coordonata este data de formula:
x(t)=x0+v0×t+a×t²/2
Inlocuim datele:
x(t)=10+12×t-0,5×t²
Iar pentru momentul t=8s:
x(8)=10+12×8-0,5×8²=74m
Raspuns: x=74m