Răspuns :
Mase moleculare (molare) pentru C2H6 este:
2×12+6×1=30 g/mol
Pentru C2H4 este:
2×12+4×1=28 g/mol
Soluția de H2SO4 va reține etena,deci masa de etenă din amestecul de hidrocarburi este 0,56 g C2H4.
Asta înseamnă în moli:
0,56:28=0,02 moli C2H4
Amestecul de hidrocarburi fiind echimolecular,rezultă că el va conține tot 0,02 moli de etan.
Asta înseamnă în grame:
0,02×30=0,6 g C2H6
Deci masa inițială a amestecului de hidrocarburi este:
0,56+0,6=1,16 g amestec de etan și etenă
2×12+6×1=30 g/mol
Pentru C2H4 este:
2×12+4×1=28 g/mol
Soluția de H2SO4 va reține etena,deci masa de etenă din amestecul de hidrocarburi este 0,56 g C2H4.
Asta înseamnă în moli:
0,56:28=0,02 moli C2H4
Amestecul de hidrocarburi fiind echimolecular,rezultă că el va conține tot 0,02 moli de etan.
Asta înseamnă în grame:
0,02×30=0,6 g C2H6
Deci masa inițială a amestecului de hidrocarburi este:
0,56+0,6=1,16 g amestec de etan și etenă
C2H4 + H2SO4 = CH3-CH2-O-SO3H
Datorită acestei reacții, ne dăm seama că masa care scade din amestec este chiar etena reacționată, deci masa de etenă din amestec este 0,56 g
M etenă = 28
M etan = 30
n etenă = 0,56/28 = 0,02 moli etenă
Amestec echimolecular => 0,02 moli etan
m amestec = n etenă*28 + n etan*30 = 0,02*28+0,02*30 = 1,16 g amestec
Datorită acestei reacții, ne dăm seama că masa care scade din amestec este chiar etena reacționată, deci masa de etenă din amestec este 0,56 g
M etenă = 28
M etan = 30
n etenă = 0,56/28 = 0,02 moli etenă
Amestec echimolecular => 0,02 moli etan
m amestec = n etenă*28 + n etan*30 = 0,02*28+0,02*30 = 1,16 g amestec
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!