Prin arderea a 2 moli de alchena necunoscuta se obtin 108g vaori de apa.Alchena este:
A-etena
B-propena
C-2-butena
D- 1-pentena
Va rog si schme de reactie pentru ardere la aceasta problema.
CnH2n + 3n/2 O2 = n CO2 + n H2O M CnH2n = 14n M H2O = 18 1 mol alchenă...........18n g apă 2 moli alchenă.............108 g apă 36n = 108 n = 3 => C3H6 - propena => C
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!