👤

Se introduc in apa 250g de sare, rezultand 2litri de saramura cu p= 1,2g/cm(centimetru cub). care va fi concentratia solutiei obtinute ?

Răspuns :

c = md/ms * 100
ro = ms/V
2l = 2000 ml
ms = 1,2*2000 = 2400 g
c = 250/2400*100 = 10,416%