👤

24 grame magneziu reactioneaza cu oxigenul.
Calculati:
a) numarul de molecule de oxigen care reactioneaza;
b) numarul de moli de oxid.

va rog mult altfel am luat 4...


Răspuns :


 
2x24    6,022x10²³     2              
  2Mg +  O₂     →    2MgO         Numarul lui Avogadro = 6,022x10²³molec/mol
 24g         x              y                     ( se mai foloseste 6,023 x 10²³ molec/mol)

x = 24x 6,022x10²³/ 2x24                 y =24x2/2x24
x = 3,011x10²³ molecule O₂             y = 1 mol MgO
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari