👤

o cantitate de 0,02 moli derivat clorurat formeaza prin hidroliza o solutie acida care reactioneaza cu 30 ml solutie NaOH 2M. stiind ca derivatul clorurat contine 79,77% clor acesta este
A) triclorometan
B)tricloroetam
C)diclorometan


Răspuns :

CH4 + x Cl2 = CH4-xClx + x HCl
CH4-xClx + x-1 H2O = CH4-x+1O + x HCl
HCl + NaOH = NaCl + H2O
cM = n/V
n = 0,03*2 = 0,06 moli NaOH
1 mol HCl.........1 mol NaOH
a......................0,06 moli NaOH
a = 0,06 moli HCl
1 mol derivat......x moli HCl
0,02 moli derivat.........0,06 moli HCl
x = 3 moli HCl
Dacă x = 3 => sunt 3 atomi de clor în moleculă deci este triclorometanul