Substantele dizolvate in punga de 1000 ml ser fiziologic de c=0,9% si in punga de 500 de ml glucoza de c=5%(Considerand ca ambele solutii au densitatea=1) sunt:
a). 25 g sare si 9 g glucoza.
b). aceeasi cantitate de sare si de glucoza
c). 9 g sare si 25 g glucoza
d). 0,9 g sare si 5g glucoza.
c = md*100/ms ro = ms/V ms = 1000*1 = 1000 g ser md sare = 1000*0,9/100 = 9 g sare ms = 500*1 = 500 g soluție glucoză md glucoză = 500*5/100 = 25 g glucoză Răspunsul este c)
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!