Răspuns :
concentratia / 100 = masa dizolvata / masa solutie
masa solutiei = masa de apa + masa dizolvata
concentratia = masa dizolvata x 100 / (masa de apa + masa dizolvata)
masa dizolvata = 10 grame sare
masa de apa = 10 grame
masa solutiei = 10 g + 10 g = 20 grame
concentratia = 10 x 100 / 20 = 50 %
masa solutiei = masa de apa + masa dizolvata
concentratia = masa dizolvata x 100 / (masa de apa + masa dizolvata)
masa dizolvata = 10 grame sare
masa de apa = 10 grame
masa solutiei = 10 g + 10 g = 20 grame
concentratia = 10 x 100 / 20 = 50 %
[tex]\boxed{c=\frac{m_{d}}{m_{s}}}[/tex]
[tex]m_{d}=10g (sare)[/tex]
[tex]m_{s}=m_{d}+m_{apa}[/tex]
[tex]m_{s}=10g+10g=20g[/tex]
[tex]c=\frac{10g}{20g}=\frac{10}{20}=\frac{50}{100}[/tex]
[tex]=> c=50%[/tex]
c-concentratia
md-masa dizolvata
ms-masa substantei
m apa-masa apei
[tex]m_{d}=10g (sare)[/tex]
[tex]m_{s}=m_{d}+m_{apa}[/tex]
[tex]m_{s}=10g+10g=20g[/tex]
[tex]c=\frac{10g}{20g}=\frac{10}{20}=\frac{50}{100}[/tex]
[tex]=> c=50%[/tex]
c-concentratia
md-masa dizolvata
ms-masa substantei
m apa-masa apei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!