Răspuns :
15 kg ........... 600 lei
20 kg ........... x lei
x = 20x600/15
x = 800 lei
Pentru 20 kg de zahar avem nevoie de 800 lei.
20 kg ........... x lei
x = 20x600/15
x = 800 lei
Pentru 20 kg de zahar avem nevoie de 800 lei.
15 kg ..................... 600 lei
20 kg ................... x
15 600
— = —
20 x
15x = 20*600
15x = 12000
x = 12000 : 15
x = 800 lei.
Sper că te-am ajutat !
20 kg ................... x
15 600
— = —
20 x
15x = 20*600
15x = 12000
x = 12000 : 15
x = 800 lei.
Sper că te-am ajutat !
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!