c = md*100/ms md1 = 250*8/100 = 20 g zahăr md2 = md1 = 20 g ms2 = ms1 + m apă c2 = md2*100/ms2 5 = 20*100/(250+m apă) 2000 = 1250 + 5*m apă m apă = 150 g
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!